CDN

Typowy Niemiec dużo pracuje. Jest uczciwy.

Opinia podzielana przez największy procent ankietowanych Polaków. Jest w niej sporo racji. Nasi zachodni sąsiedzi do życia zawodowego podchodzą z dużym zaangażowaniem. Swoje obowiązki wypełniają rzetelnie. Już sam etap zdobywania odpowiednich kwalifikacji jest dużo bardziej wymagający niż u nas. Zarówno w pracy jak i w szkole nie ma miejsca na oszukiwanie, przekręty. Przekonanie, że dużo oznacza zwiększoną w porównaniu do innych państw liczbę przypadających na osobę roboczogodzin nie do końca się sprawdza. Poznałam Niemców utrzymujących się z części etatu i świadoma jestem sytuacji pracujących całymi dniami ludzi z krajów Globalnego Południa.

Gemütlichkeit

Niektórych pojęć nie da się w pełni wytłumaczyć. Powyższe do nich należy. By zrozumieć niemiecką przytulność trzeba je doświadczyć. Elementami ją budującymi są drobiazgi: wianek na drzwiach do domu,  karmnik dla ptaków, wiszące na drzewach guziki, rzeźbiona skrzynka na listy, maskotka przy szybie w autobusie, pięknie zdobione i ładnie ułożone na stole sztućce. Niby podobnie jak w wielu innych krajach, ale w każdym z przedmiotów czuć Geist tzn. duszę, wyrażającą przyjacielskie nastawienie do świata ich właściciela.

Öko, Bio, Fair Trade,  …

Niemcy lubują się w kategoryzowaniu. Dotyczy ono niemal każdej dziedziny życia. Certyfikaty, określenia na sposób życia, preferowaną dietę mogą wprowadzić obcokrajowców w zagubienie. Odnosząc się do powyższych przykładów:

Öko – pojęcie względne, nieco naciągane, ogólnie produkty, które pozyskano nie szkodząc środowisku,  ale nie ma konkretnych procedur sprawdzających wiarygodność oznaczenia

Bio – produkt, który pozyskano z uprawy bez zastosowania środków chemicznych, sztucznych konserwantów

Fair Trade – produkt, przy pozyskaniu którego nie doszło do wyzysku pracowników

Typowy Niemiec nie jest religijny.

Zgodzę się. Nie oznacza to jednak, iż w narodzie nie ma osób wierzących. Dużo zależy od rejonu – landu, jego historii i tradycji. W Niemczech niedziela przeważnie zaczyna się wizytą w piekarni i spokojnym śniadaniem, dzień przeznaczony jest na odpoczynek, spacer, spotkania z przyjaciółmi, sport, podróże. Nie ma tylu co w Polsce możliwości udziału w nabożeństwach. Zdarzyło mi się czekać na Mszę Świętą wynikającą z grafiku, na którą nikt nie przyszedł, nawet pastor.

Deklarujący przynależność do kościoła płacą przypisany temu podatek. Przy parafiach przeważnie działają organizacje pomocy, świetlice dla dzieci i młodzieży. Obchodzonemu obecnie rokowi Marcina Lutra towarzyszą różne wydarzenia kulturalno-religijne. Ze względu na malejącą w stosunku do poprzednich wieków liczbę wiernych spor kościołów funkcjonuje jako sale koncertowe lub galerie sztuki.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s