PONGAMOS QUE HABLO DE MADRID

Znak_C-12.svg

Czasami mam wrażenie, że rok w rok w kółko to samo. Nic specjalnego. Spojrzenie na rondo z 7 pasami ruchu zrobiło na mnie jednak wrażenie.

*miejsce wydarzenia: Madryt, Fuente de Cibeles

Reklamy

NA NIWACH ZIELONYCH

z preferowaną przez siebie prędkością wolnościąa_18b

hasać po górach łąkach polach lasach

troszczyć się wzajemnie

zachwycać wschodami i zachodami słońca

daj proszę Panie

DOZWOLONE DO…

2000px-Znak_B-33_40kph.svg

Stosowne ograniczenia nie stopują. Skłaniają do rozsądnego działania, zapewniają bezpieczeństwo i komfort jazdy na życiowej drodze.  Warto nauczyć się rozpoznawać i respektować własne granice. Szanujmy także limity innych. Maksimum 40 godzin pracy na tydzień, do 80 g tłuszczu na dobę, nie więcej niż 5 godzin on-line dziennie…

CZY WSZYSTKIE ZNAKI SĄ ZNACZĄCE?

Dawno nie dawałam znaku.513px-Znak_A-15.svg Ze znakami sprawa jest śliska. Z jednej strony można się bez nich pogubić, wpaść w tarapaty, z drugiej ich mnogość lub nadmierne koncentrowanie się na ich wypatrywaniu powoduje zamieszanie. Nie usuwanie nieaktualnych znaków drogowych, szyldy reklamowe sprawiają, że na drodze powstaje chaos. Trudniej wychwycić istotne, właściwe informacje.

Na życiowej ścieżce jest podobnie.

Nadwrażliwym, przypisującym niemal wszystkiemu magiczne, symboliczne lub prorocze znaczenie, proponuję „odpuścić sobie”.

Przyjrzyjmy się okolicznościom związanym z Bożym Narodzeniem. Obecnie w mediach i marketingu: cudowność, wyjątkowość, urok świąt i tysiące sposobów na to jak uczynić z nich niezapomniane chwile. Źródłowo, w Biblii: konkret i prostota. Pod pojęciem znaków klarowne zapowiedzi, np.:

1. „Dlatego Pan sam da wam znak: Oto Panna pocznie i porodzi Syna, i nazwie Go imieniem Emmanuel” (Iz 7,14)

2. „A to będzie znakiem dla was: znajdziecie Niemowlę owinięte w pieluszki i leżące w żłobie” (Łk 2, 12; por. 16).

3. Prowadząca trzech monarchów do Jezusa, traktowana często symbolicznie gwiazda wspomniana jest tylko w jednej Ewangelii.

Bóg uosobiony w ubogo urodzonym dziecięciu wskazuje na istotę pokory, mocy zwyczajności, codzienności. Entuzjazm wzbudzać mają wzajemna MIŁOŚĆ I DOBROĆ.

Życzę radosnych Świąt Bożego Narodzenia!

SZPITAL

Szpital – Znak_D-21dziwna przestrzeń, pobytu w nim niemal nikt sobie nie życzy, jednak gdy zachodzi taka potrzeba mało kto go odmawia. Przebywanie w tzw. warunkach zamkniętych to próba człowieczeństwa. Trudno jest grać kogoś, kim się nie jest 24 godziny na dobę. Przebranie się w kapcie i piżamę przed przyjęciem na oddział skłania do spokornienia. Nie wszystkim przychodzi ono łatwo. Zdezorientowane ego często szuka ucieczki: w oglądanie telewizji ponad normę, w gry komputerowe, w czasopisma i gazety, w plotkowanie, w bunt lub w wybrzydzanie przy jedzeniu, ale wcześniej czy później mięknie. Musi stawić czoła niedogodnościom. Wtedy przydatna okazuje się łaska. Jej przyjęcie lub zachowanie daje siłę przejścia przez każdy, nawet najbardziej uciążliwy etap życia.

NECH SA PÁČI

W jednym z wpisów zwróciłam uwagę na różnicę w wyglądzie znaku „uwaga dzieci” w Polsce i w Niemczech. Jeszcze inną jego wersję wypatrzyłam (przy ulicach częściej pojawia się ogólne ostrzeżenie o pieszych) na Słowacji.       A_15_-_Deti

A_14_-_Chodci

Grafiki poniekąd odzwierciedlają mentalność mieszkańców kraju. Zrównoważony rytm życia, dobre relacje między starszym a młodszym pokoleniem, pogoda ducha, rozmowność, zamiłowanie do aktywności na świeżym powietrzu – to cechy, które wysuwają się na pierwszy plan przy obserwacji Słowaków. Ponadto w przestrzeni publicznej nastawić się trzeba na wszechobecność ich czworonożnych pupili. Wskazane jest też poczucie humoru. Przy Chacie pod Rysami o bezpieczeństwie przypomina tabliczka z przekreślonym butem na wysokim obcasie. Czekają także inne zabawne niespodzianki:). Nie zdradzę jakie, bo przestałyby nimi być. Dla Polaków źródłem śmiechu mogą stać się również pułapki językowe. Moim faworytem jest tytułowe nech sa páči. Choć automatycznie kojarzy się nam z czasownikiem patrzeć, oznacza szeroko rozumiane „proszę”. Można je počuť  tzn. usłyszeć:) bardzo często.

Mnie się u Słowaków podoba.

 

(P)O WAKACJACH

Choć nie uczę się już w szkole ani obecnie w niej nie nauczam, uwielbiam wakacje!!! W ich czasie staram się oderwać od grafików, planowania, schematów działania. Z jeszcze większą otwartością chłonę otaczającą mnie przestrzeń.

„Często widzimy coś sto razy
tysiąc razy,
zanim zobaczymy to
po raz pierwszy”        Christian Morgenstern

G-1a

Pewnego letniego poranka spojrzałam na słupek wskaźnikowy G-1c. Odkryłam, że nie jest czerwono-biały. Oglądany z bliska, w promieniach wschodzącego słońca mieni się kolorami tęczy!

 

Co zaskakującego przyniesie jutro?